Odmiana przez przypadki

Odmiana przez przypadki

Odmiana przez przypadki, to jedno z dominujących narzędzi na Aztekium.pl. Stronę można uruchomić używając adresu http://aztekium.pl/przypadki

Jak zapewne widać program proponuje odmianę przez przypadki w innych językach, takich jak czeski, ukraiński czy rosyjski ale tutaj skupimy się na języku polskim. 

Odmiana jest bardzo prosta. Wystarczy wpisać poszukiwany wyraz i wyraz zostanie odmieniony. 

Jeżeli słowo jest nazwą miejscowości, to zostanie również dokonana odmiana tej miejscowości. Czasami zdarza się, że miejscowości o tej samej nazwie z różnych regionów polski są różnie odmieniane. To również jest uwzględnione w programie. 

Nad oknem gdzie odmieniane są wyrazy pojawiają się obrazki postaci mężczyzn, kobiet lub dzieci. Są to symboliczne prezentacje rodzaju męskiego, żeńskiego i nijakiego. Jeżeli podświetlony jest np. jeden mężczyzna, to odmieniany wyraz jest rodzaju męskiego w liczbie pojedynczej. Jeżeli podświetlone jest kilka kobiet, to odmieniany wyraz jest rodzaju żeńskiego w liczbie mnogiej. Dzieci oznaczają rodzaj nijaki. 

Klikając ikonkę obok możemy dokonać automatycznie odmiany liczby mnogiej. Jeżeli odmieniany wyraz był czasownikiem, to zostanie zaproponowana odmiana we wszystkich możliwich, zazwyczaj 6 wariantach. Czyli rodzaj męski, żeński i nijaki, w liczbie pojedynczej i mnogiej. 

Zdarza się, że wyraz jest zarówno rzeczownikiem jak i czasownikiem. Np. "dziki". Wtedy na początku zostanie odmieniony rzeczownik. Czyli "dziki" jako zwierzęta w liczbie mnogiej a poniżej zostanie odmieniony czasownik w rodzaju męskim i liczbie pojedynczej, z propozycjami odmiany w każdej innej formie. 

Poniżej znajdziemy przykładowe zdania z użyciem tych wyrazów, zaczerpnięte z polskiej poezji i literatury. A na samym końcu przekierowania do innych aplikacji.