Matematyka

Korepetycje z matematyki online

Korepetycje z matematyki online

Korepetycje z matematyki online


Matematyka - jak sobie z nią poradzić?

Mówi się, że matematyka jest królową nauk. W życiu codziennym jej znajomość okazuje się niezwykle cenna - to dzięki umiejętności liczenia potrafimy przed snem wywnioskować, ile godzin snu nam pozostało, jesteśmy w stanie policzyć, o ile złotych tańsza będzie kurtka z 25-procentowym rabatem, możemy także ułożyć dietę z odpowiednią ilością kilokalorii. Matematyka spotyka nas na każdym kroku życia, niezależnie od tego, czy tego chcemy, czy nie. Jak zatem na własną rękę możemy szkolić wprawę w jej zakresie?

Matematyka - jak sobie z nią poradzić?


Problemy z nauką matematyki

Nauka matematyki wreszcie będzie łatwa! Na pewno zauważyłeś, żeniektórzy nie mają żadnego problemu z rozumieniem matematyki, kiedy inni sprawiają wrażenie że strasznie się z nią zmagają, a i tak nie osiągają żadnych rezultatów. Co jest tego przyczyną? I jak temu można zaradzić?

ZROZUMIENIE

Według mnie głównym problemem jest brak zrozumienia. Ludzie zapamiętują wiele wzorów, twierdzeń, regułek czy schematów zadań, ale tak naprawdę nie mają pojęcia skąd one się biorą i dlaczego stosuje się w konkretnej sytuacji.

Z  tego powodu, czasie robienia zadań w domu, wydaje się że są naprawdę nieźli,jednak potem okazuje się że nie zdali egzaminu. Przyczyną jest brak elastyczności - czyli właśnie wiedzy dlaczego użyć ten a nie inny wzór czy tę a nie inną metodę, która pozwala na dostosowanie się do różnej treści zadań.

W jaki sposób możemy to wykorzystać do poprawienia się w uczeniu się matematyki?
Gdy otwierasz książkę na dziale z którego się musisz przygotować, zapoznaj się najpierw z wyjaśnieniami skąd wziął się dany wzór czy reguła.

Nie wystarczy, żebyś znał na pamięć wzór, ale też wiedział skąd się wziął. Następnie przejdź do przykładowych zadań z podanymi rozwiązaniami i dokładnie jest przestudiuj - linijka po linijce. Musisz wiedzieć co z czego wynika.

ZADANIE

Dopiero potem przejdź do zadań i zacznij je samodzielnie rozwiązywać. Jeśli się zatniesz to wróć do przykładowych rozwiązań i zobacz, jak tam to zrobili.

Jednak, jeśli musiałeś wspomóc się w trakcie robienia zadania, to bądź pewien, że zrobisz później to samo zadanie samodzielnie.

Powód jest prosty - jeśli nie umiałeś sam zrobić tego zadania, to znaczy że brakuje Ci wiedzy w danej dziedzinie. Musisz zrobić je samodzielnie, żeby upewnić się że ją już opanowałeś.

JAK SZYBKO ZAPAMIĘTAĆ WZORY?

Mimo wszystko, musisz nauczyć się na pamięć wzorów, reguł itp. Na szczęście jest na to bardzo prosty i szybki sposób!

Jest nim stosowanie tzw. technik szybkiej nauki. Są to specjalnie opracowane i przetestowany metody, które pozwalają na błyskawiczne zapamiętywanie każdego rodzaju informacji.

Są bardzo proste na nauczenia i naprawdę warto to zrobić. Znajdziesz je na tej stronie edukacyjnej Aztekium.pl

 

Problemy z nauką matematyki


Wzory skróconego mnożenia

 

(a+b)2 = a2 + 2ab + b2 - kwadrat sumy

(a-b)2 = a2 - 2ab + b2

 

- kwadrat różnicy

 

(a+b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3 - sześcian sumy

(a-b)3 = a3 - 3a2b + 3ab2 - b3

 

- sześcian różnicy

 

a2-b2=(a-b) . (a+b)

 

- różnica kwadratów

 

a3 + b3 = (a+b) . (a2 - ab + b2) - suma sześcianów

a3 - b3 = (a - b) . (a2 + ab + b2)

 

- różnica sześcianów

 

(a+b+c)2 = a2 + b2 + c2 + 2ab + 2ac + 2bc - kwadrat sumy trzech elementów

Wzory skróconego mnożenia


Zadania maturalne z matematyki - jak poradzić sobie z ich rozwiązaniem?

 

Matematyka jest zmorą niejednego maturzysty. Wielu uczniów ma problem z rozwiązywaniem bardzo różnych zadań. Z czasem problemy mogą się pogłębiać. Co zrobić, kiedy musisz nauczycielowi przedstawić rozwiązane zadania a zupełnie nie masz pojęcia, jak się do tego zabrać?

Zadania maturalne z matematyki - jak poradzić sobie z ich rozwiązaniem?


Mnożenie ułamków online

Mnożenie ułamków

Mnożenie i skracanie ułamków, to podstawowa czynność przy obliczeniach matematycznych. 
Wielu osobom sprawia to niemałe trudności. 

Dlatego stworzyliśmy prosty program, który pozwoli wam zrozumieć i opanować tę sztukę. 

Mnożenie ułamków online


Niepewność pomiarowa - jak ją obliczyć?

Niepewność pomiaru to procedura związana z różnego rodzaju procesami badawczymi bądź pomiarowymi. Warto wiedzieć, że pobranie dokładnego wymiaru nie jest możliwe - można natomiast wyznaczyć przedział, w którym znajduje się wartość wyniku pomiaru.

Niepewność pomiarowa - jak ją obliczyć?


Pomoce dla nauczycieli w formie gotowych szablonów do wydruku na sprawdzian

Przygotowanie sprawdzianów z matematyki spędza sen z powiek wielu nauczycielom. Wyszukanie licznych materiałów w celu wybrania zadań o różnym stopniu trudności nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy jest pozostawiane na ostatnią chwilę. Jak ułatwić sobie pracę i skutecznie wykonać ten mało przyjemny obowiązek?

Pomoce dla nauczycieli w formie gotowych szablonów do wydruku na sprawdzian


Dodawanie liczb całkowitych

Gdy mamy już opanowane dodawanie i odejmowanie, pozostaje jeszcze ostatni etap - liczby całkowite. Dodawanie tych liczb wymaga znajomości odejmowania, gdyż dodając liczbę ujemną do dodatniej, tak naprawdę często wykonujemy odejmowanie. W poniższym artykule postaramy się krótko opisać, jak radzić sobie z liczbami całkowitymi. 

Dodawanie liczb całkowitych


Symbole matematyczne do skopiowania

Symbole matematyczne do skopiowania


Obliczanie procentów

Procenty jak je zrozumieć

Może się wydawać, że przeliczanie procent to coś trudnego. Ludzie często pytają:

Obliczanie procentów


Matematyki uczymy się przez całe życie

Kto z nas pamięta jeszcze wzór na pole trapezu czy policzy w pamięci ile wynosi pierwiastek ze 122? Mimo, że szkoły dostarczają takiej wiedzy, to pamiętamy tylko te informacje, z którymi mamy styczność na co dzień.

Jak więc uczyć się matematyki, by zapamiętać to co ważne na całe życie? Okazuje się, że od wkuwania regułek na pamięć bardziej skuteczne jest uczenie się na praktycznych przykładach.

Człowiek może bez większych problemów żyć w społeczeństwie, nie znając dat historycznych, nie wiedząc ile atomów wodoru znajduje się w powietrzu, a nawet nie posługując się językiem kraju, w którym przebywa. Jednak nie da się funkcjonować bez znajomości choćby podstaw matematyki. Bez nich nie zrobimy zakupów, nie obliczymy domowego budżetu i nie ugotujemy obiadu, bo nie będziemy wiedzieć, co oznacza 1/3 szklanki mąki. Skoro Królowa Nauk jest tak ważna i niezbędna w codziennych sprawach, to powinniśmy się jej uczyć jak najdłużej, a na pewno tak, by zapamiętać na całe życie.

Matematyka palący problem szkolnictwa

Już kilka lat temu Ministerstwo Edukacji wydało rozporządzenie, które zobligowało wszystkich maturzystów do obowiązkowego zdawania matury z matematyki. Był to celowy zabieg, który miał na celu m.in. zmobilizowanie uczniów do jak najdłuższej nauki tego przedmiotu. Obowiązek zdawania matematyki na egzaminie dojrzałości został wprowadzony dopiero dwa lata temu, trudno jest więc na tym etapie rozmawiać o skutkach tego działania.

Niestety słabe wyniki polskich uczniów w nauce matematyki są zauważalne, a potwierdzają je międzynarodowe testy PISA, organizowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Badają one jak młodzież potrafi zastosować matematyczną wiedzę w rozwiązywaniu realnych problemów. Najnowsze dane, opublikowane w 2011 roku, pochodzące z 2009, pokazują, że od 2003 roku niewiele zmniejszył się odsetek uczniów osiągających najsłabsze wyniki w matematyce (z 22% do 20,5%). Pod względem poziomu wiedzy matematycznej Polska nadal znajduje się w grupie jedynie przeciętnych krajów OECD, a poprawienie tego stanu rzeczy jest nadal wyzwaniem dla polskiego szkolnictwa.

Ta niepokojąca sytuacja może się jednak zmienić. Wszystko w rękach nauczycieli matematyki, od których będzie zależało jak zrealizują nową podstawę programową. Ważne, żeby lekcje z tego przedmiotu zaczęły rozwijać kreatywne myślenie uczniów i to już na etapie szkoły podstawowej.

Jak oswoić królową nauk?

Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki i ekspert Wydawnictwa Klett, drugiego, co do wielkości wydawcy edukacyjnego w Europie, uważa, że miłość do matematyki trzeba zaszczepić od najmłodszych lat, by jej efektywna nauka była możliwa. - Uczniowie już w wieku wczesnoszkolnym powinni zauważyć ogrom korzyści, jakie płyną ze znajomości matematyki i jak wiadomości, które przyswojone przydadzą im się na resztę życia. Na początkowym poziomie edukacji nauka matematyki powinna być przyjemna i przybierać formę zabawy. Jeśli podejdzie się do przedmiotu zbyt poważnie, uczeń się zniechęci, a blokada do dalszego zdobywania wiedzy może okazać się nie do przeskoczenia. Do nauki trzeba się przede wszystkim przekonać. W myśl zasady lubisz bardziej to, co lepiej znasz powinniśmy pokazywać dzieciom, że matematyka istnieje w każdym obszarze życia. Jeśli będą z nią bardziej zaznajomieni, łatwiej będzie się im uczyć.

Koniec z wkuwaniem regułek?

Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej zajęcia z matematyki powinny odchodzić od schematów i wkuwania algorytmów na pamięć. Zamiast tego lekcje mają rozbudzać w dzieciach ciekowość i kreatywność. Zatem jeśli uczeń myśli logicznie i do rozwiązania zadania doszedł własnym sposobem, nauczyciel powinien go za to pochwalić, a nie krytykować. Nowością są również zajęcia prowadzone metodą projektu. Według nauczycieli matematyków jest to jednocześnie dobra metoda dydaktyczna, a także niezastąpiony sposób na budowanie sympatii do matematyki. Jest to  najbardziej lubiana przez uczniów forma zajęć, która ich skutecznie aktywizuje. Podczas takiej  lekcji  może wykazać się każdy uczeń, ponieważ ma szansę popisać się twórczością i pomysłowością. Czasami ten najsłabszy jest wtedy najlepszy i zakochuje się w matematyce, której do tej pory nie lubił opowiada Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki i ekspert Wydawnictwa Klett.

Pamiętać wzory po 30 latach?

Dużo łatwiej jest nam uczyć się przedmiotu w szkole, pod nadzorem nauczyciela, który zawsze pomoże i wytłumaczy zaistniały problem. Ale opuszczając na zawsze szkolne mury i nie stykając już się z nauką nierzadko zapominamy nawet o podstawowych zagadnieniach. Często zdarza się, że szkolni prymusi po 10 latach od ukończenia edukacji nie potrafią obliczyć procentów czy podzielić 1/3 na dwa. A są to podstawy, które towarzyszyć nam będą przez całe życie. Jak więc sprawić, żeby chociaż one zapisały się nam w pamięci? - Wszystko zależy od metod nauczania. Jeśli
w odpowiedni i ciekawy sposób przekażemy wiedzę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet osoby o czysto humanistycznych predyspozycjach zrozumieją i zapamiętają nawet zawiłe zagadnienia. Nowa podstawa programowa, a co za tym idzie również i podręczniki są już tak skonstruowane, aby pokazać, że matematyka to nie tylko suche wzory i zadania, ale również obliczanie obniżek w sklepach, liczenie procentów kredytu, czy rozliczanie faktur. Nauka na takich przykładach z pewnością ułatwi uczniom obliczenia również w dorosłym życiu
podsumowuje Ewa Szelecka, Wydawnictwo Klett.

Nauka matematyki wreszcie będzie łatwa! Na pewno zauważyłeś, żeniektórzy nie mają żadnego problemu z rozumieniem matematyki, kiedy inni sprawiają wrażenie że strasznie się z nią zmagają, a i tak nie osiągają żadnych rezultatów.

Co jest tego przyczyną? I jak temu można zaradzić?

Zamierzam opisać to w tym krótkim artykule.

ZROZUMIENIE

Według mnie głównym problemem jest brak zrozumienia. Ludzie zapamiętują wiele wzorów, twierdzeń, regułek czy schematów zadań, ale tak naprawdę nie mają pojęcia skąd one się biorą i dlaczego stosuje się w konkretnej sytuacji.

Z  tego powodu, czasie robienia zadań w domu, wydaje się że są naprawdę nieźli,jednak potem okazuje się że nie zdali egzaminu. Przyczyną jest brak elastyczności - czyli właśnie wiedzy dlaczego użyć ten a nie inny wzór czy tę a nie inną metodę, która pozwala na dostosowanie się do różnej treści zadań.

W jaki sposób możemy to wykorzystać do poprawienia się w uczeniu się matematyki?

Gdy otwierasz książkę na dziale z którego się musisz przygotować, zapoznaj się najpierw z wyjaśnieniami skąd wziął się dany wzór czy reguła. 

Nie wystarczy, żebyś znał na pamięć wzór, ale też wiedział skąd się wziął.

Następnie przejdź do przykładowych zadań z podanymi rozwiązaniami i dokładnie jest przestudiuj - linijka po linijce. Musisz wiedzieć co z czego wynika.

ZADANIE

Dopiero potem przejdź do zadań i zacznij je samodzielnie rozwiązywać. Jeśli się zatniesz to wróć do przykładowych rozwiązań i zobacz, jak tam to zrobili. 

Jednak, jeśli musiałeś wspomóc się w trakcie robienia zadania, to bądź pewien, że zrobisz później to samo zadanie samodzielnie.

Powód jest prosty - jeśli nie umiałeś sam zrobić tego zadania, to znaczy że brakuje Ci wiedzy w danej dziedzinie. Musisz zrobić je samodzielnie, żeby upewnić się że ją już opanowałeś.

JAK SZYBKO ZAPAMIĘTAĆ TE WZORY, TWIERDZENIA, REGUŁY ITP? 

Mimo wszystko, musisz nauczyć się na pamięć wzorów, reguł itp. Na szczęście jest na to bardzo prosty i szybki sposób!

Jest nim stosowanie tzw. technik szybkiej nauki. Są to specjalnie opracowane i przetestowany metody, które pozwalają na błyskawiczne zapamiętywanie każdego rodzaju informacji.

Są bardzo proste na nauczenia i naprawdę warto to zrobić.

Matematyki uczymy się przez całe życie


Konwerter jednostek

Konwertowanie jednostek - jak to zrobić w prosty sposób?

Możliwe, że matematyka spędza sen z powiek niejednemu z nas. Liczenie, mnożenie, dzielenie. Z reguły proste zagadnienia, z którymi pierwszy raz styczność mieliśmy w szkole podstawowej, teraz, przy większej ilości danych czy podczas konieczności wyniesienia obliczeń na inny poziom, mogą stać się kłopotliwe. Jednym z przykładów zadań, przy których zdarza nam się zawahać jest przeliczanie jednostek. Na szczęście możemy wspierać się dostępnymi w Internecie narzędziami, dzięki którymi matematyka staje się nie tylko łatwa, ale i przyjemna.

Konwerter jednostek


5 Sposobów na tabliczkę mnożenia

Na stronie http://Aztekium.pl/Matematyka znajdziemy programy, które umożliwią opanowanie tabliczki mnożenia w kilku krokach. 

Oto one. 

Sposób nr.1 

Polega na zapamiętywaniu wyników mnożenia z tabeli. Młodsi mogą używać symboli obrazkowych w celu lepszego zrozumienia. Starsi natomiast mogą posłużyć się czystą tabelką. 

Sposób nr.2

Nauka tabliczki mnożenia z kart do wydruku. 

Więcej sposobów poznasz w poniższym filmie: 

5 Sposobów na tabliczkę mnożenia


Matematyka dla dzieci - MathRiders

książki matematyczne

Rzadko który przedmiot szkolny spędza sen z powiek tak wielu uczniom oraz ich rodzicom jak matematyka. To prawdziwy paradoks! W świecie, w którym coraz mniej miejsca na emocje i bezpośrednie relacje, a codzienność wymaga od nas głównie operacji na symbolach i cyfrach (ach, te PIN-y, hasła, daty, kody...) uciekamy od matematyki jak od zarazy.

Matematyka dla dzieci - MathRiders


Tabliczka mnożenia

Twoje życie będzie o wiele łatwiejsze, gdy po prostu zapamiętasz tabliczkę mnożenia.

Nauka tabliczki mnożenia

Więc... poćwicz swoją pamięć! Przedstawiamy w tym celu kilka przydatnych i praktycznych sposobów, dzięki którym mnożenie liczb będzie jedynie przyjemnością.

Tabliczka mnożenia


Jak zrozumieć pole i obwód prostokąta?

Prezentujemy prosty sposób na zrozumienie pojęcia pola lub obwodu figury geometrycznej. 

Aby dziecko bez problemu zrozumiało czym jest pole i obwód kwadratu lub prostokąta, zbudowaliśmy stronę ułatwiającą zrozumienie tych pojęć. 

Dzięki temu dziecko bez problemu zrozumie zależność boków figury od jej pola lub obwodu. 

Jak zrozumieć pole i obwód prostokąta?


Zagadki i quizy matematyczne

 Wyobraźnię matematyczną ucznia najlepiej pobudzają różnego rodzaju zabawy. Zagadki i quizy matematyczne stanowią efektywną i skuteczną formę nauki, która daje radość dziecku i jednocześnie dostarcza mu wiedzę matematyczną. Zwykle nauka matematycznych reguł sprawia wiele trudności uczniom. Wymaga powtarzania i utrwalania, lecz nic nie umili jej bardziej niż zabawa. Dzieci mają największy potencjał do uczenia się. Są też ciekawe świata, dlatego rozwiązywanie zagadek czy łamigłówek sprawia im ogromną przyjemność. Nauka matematyki przez zabawę jest więc idealną okazją do wyuczenia sprawności rachunkowej, która jest kluczem do rozwoju zdolności i skomplikowanych działań matematycznych. Tego rodzaju nauka pobudza wyobraźnię geometryczną, uczy doboru strategii, a przy tym kształtuje logiczne myślenie.

Zagadki i quizy matematyczne


Nauka dodawania online

Dodawanie to podstawa do dalszej nauki matematyki. 

Aztekium.pl wychodzi naprzeciw najmłodszym. Na swojej stronie prezentuje zestaw narzędzi do nauki dodawania. 

Aby rozpocząć naukę należy wejść na stronę. Najszybciej dostaniemy się tam używając adresu:

http://Aztekium.pl/Dodawanie

Nauka dodawania online


Cyfry rzymskie - dlaczego warto je umieć?

Liczby rzymskie

Na co dzień korzystamy przede wszystkim z cyfr arabskich. Jednak rzymski sposób zapisywania liczb również warto znać, ponieważ przydaje się w kilku sytuacjach. Cyfry rzymskie nie sprawiają problemu, jeżeli trzeba zapisać wartość do 30. Kłopoty natomiast pojawiają się przy większych liczbach. Natomiast można sobie i z tym poradzić.

Cyfry rzymskie - dlaczego warto je umieć?


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia  (World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna do której trzeba się dobrze przygotować. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. 

Jednak bez odpowiedniego przygotowania, nie będzie dobrych efektów!.
Dlatego zapraszamy do ćwiczenia tabliczki mnożenia z Aztekium Botem:

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


Cecha podzielności liczb naturalnych

 

Cecha podzielności przez 2

Liczba jest podzielna przez 2, jeżeli w rzędzie jedności ma cyfrę:0, 2, 4, 6, lub 8.
Przykłady:54, 106, 302, 10000

 

Cecha podzielności przez 3

Liczba jest podzielna przez 3 jeżeli suma jej cyfr tworzy liczbę podzielną przez 3.
Przykłady:

42
18
111111
4 + 2 = 6 (sześć dzieli się na 3)
1+8 = 9 (dziewięć dzieli się na 3)
1+1+1+1+1+1=6 (sześć dzieli się na 3)

 

Cecha podzielności przez 4

Liczba jest podzielna przez 4 jeżeli jej dwie ostatnie cyfry tworzą liczbę podzielną
przez 4.
Przykłady: 116, 340, 2036

 

Cecha podzielności przez 5

Liczba jest podzielna przez 5 jeżeli w rzędzie jedności ma cyfrę 0 lub 5.
Przykłady: 10, 125, 330, 445,

 

Cecha podzielności przez 9

Liczba jest podzielna przez 9 jeżeli suma jej cyfr tworzy liczbę podzielną przez 9.

 

Cecha podzielności przez 10

Liczba jest podzielna przez 10 jeżeli w rzędzie jedności ma cyfrę 0.
Przykłady: 120, 3 090, 47 800

 

Cecha podzielności przez 25

Liczba jest podzielna przez 25 jeżeli jej dwie ostatnie cyfry tworzą liczbę: 25, 50, 75
lub są zerami.

Cecha podzielności przez 100

Liczba jest podzielna przez 100 jeżeli jest zakończona dwoma zerami.
Przykłady: 1400, 79 900, 200 600

Cecha podzielności liczb naturalnych