Edukacja

Wzory skróconego mnożenia

 

(a+b)2 = a2 + 2ab + b2 - kwadrat sumy

(a-b)2 = a2 - 2ab + b2

 

- kwadrat różnicy

 

(a+b)3 = a3 + 3a2b + 3ab2 + b3 - sześcian sumy

(a-b)3 = a3 - 3a2b + 3ab2 - b3

 

- sześcian różnicy

 

a2-b2=(a-b) . (a+b)

 

- różnica kwadratów

 

a3 + b3 = (a+b) . (a2 - ab + b2) - suma sześcianów

a3 - b3 = (a - b) . (a2 + ab + b2)

 

- różnica sześcianów

 

(a+b+c)2 = a2 + b2 + c2 + 2ab + 2ac + 2bc - kwadrat sumy trzech elementów

Wzory skróconego mnożenia


Kursy maturalne z chemii

Matura to egzamin, który wiele osób określa, jako najważniejszy sprawdzian w życiu. Można spierać się z tym, czy to rzeczywiście prawda, ale raczej wszyscy zgodzą się ze stwierdzeniem, że od wyniku matury zależy wiele. W efekcie trudno jest nie stresować się tym egzaminem i nie odliczać ze strachem dni do matury z najważniejszych dla nas przedmiotów. Jeśli wybieramy się na studia medyczne, przyrodnicze lub techniczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podczas procesu rekrutacji będzie brany wynik z chemii. Jak skutecznie powtórzyć materiał z tej dziedziny?

Kursy maturalne z chemii


Nauka przez zabawę — poznaj aplikacje edukacyjne na smartfona

Dzieciaków nie trzeba namawiać do korzystania ze smartfonów — wiele z nich najchętniej w ogóle nie wypuszczałoby tego urządzenia z ręki. Warto wykorzystać ten fakt i zachęcić swoją pociechę do nauki przez zabawę, która okazuje się naprawdę skuteczna. Pomogą Ci w tym atrakcyjne aplikacje na smartfony, stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych oraz nieco starszych użytkownikach takiego sprzętu. Poznaj najciekawsze z nich!

Nauka przez zabawę — poznaj aplikacje edukacyjne na smartfona


Nauka języków obcych

Język obcy dla każdego - jak sprawnie pokonać barierę językową?

“Globalna wioska” - to termin ukuty w 1962 roku przez Herberta Marshalla, który stał się zapowiedzią wielonarodowej, współczesnej rzeczywistości. Duże możliwości podróżowania oraz wynalazek, jakim jest Internet, dały nam szansę komunikowania się z ludźmi z najbardziej odległych zakątków świata. Nauka języków obcych stała się więc bardzo ważnym aspektem, stanowiącym przepustkę do lepszego życia oraz właściwego zgłębiania kultury innych krajów. Korzyści przemawiających za ich znajomością jest doprawdy wiele, a jak tę umiejętność posiąść szybko i skutecznie?

Nauka języków obcych


Lista czasowników nieregularnych w języku angielskim

Czasowniki nieregularne, to podstawowe wyzwanie dla każdego, kto uczy się języka angielskiego. Są to różne formy niektórych czasowników, które niestety trzeba znać na pamięć aby dobrze posługiwać się językiem angielskim.

Poniżej przedstawiamy listę czasowników nieregularnych w języku angielskim. A na samym dole strony, linki do programów, gdzie można się uczyć tych słówek.

Lista czasowników nieregularnych w języku angielskim


Zagadki i quizy matematyczne

 Wyobraźnię matematyczną ucznia najlepiej pobudzają różnego rodzaju zabawy. Zagadki i quizy matematyczne stanowią efektywną i skuteczną formę nauki, która daje radość dziecku i jednocześnie dostarcza mu wiedzę matematyczną. Zwykle nauka matematycznych reguł sprawia wiele trudności uczniom. Wymaga powtarzania i utrwalania, lecz nic nie umili jej bardziej niż zabawa. Dzieci mają największy potencjał do uczenia się. Są też ciekawe świata, dlatego rozwiązywanie zagadek czy łamigłówek sprawia im ogromną przyjemność. Nauka matematyki przez zabawę jest więc idealną okazją do wyuczenia sprawności rachunkowej, która jest kluczem do rozwoju zdolności i skomplikowanych działań matematycznych. Tego rodzaju nauka pobudza wyobraźnię geometryczną, uczy doboru strategii, a przy tym kształtuje logiczne myślenie.

Zagadki i quizy matematyczne


W świecie słów bliskoznacznych

Dynonimy“Synōnymía” - to od tego greckiego słowa wywodzi się określenie synonimu, które oznacza tyle co “współistnienie”. W praktyce synonimy to pojedyncze wyrazy lub dłuższe określenie, równoważne znaczeniowo innemu lub na tyle zbliżone, że można śmiało nim zastąpić to drugie we właściwym kontekście. Zdaniem austriackiego filozofa Ludwiga Wittgensteina granice naszego języka są granicami naszego świata… Jeśli więc poznawanie świata opiera się na komunikacji językowej, czy nie warto wobec tego zadbać, aby nasze wypowiedzi odznaczały się bogatym słownictwem?

W świecie słów bliskoznacznych


Jak wybrać system antyplagiatowy?

Program antyplagiatowy to narzędzie, które bez wątpienia przydaje się w wielu sytuacjach. Jeszcze do niedawna profesjonalne narzędzia antyplagiatowe były płatne, obecnie na rynku mamy coraz więcej darmowych i łatwodostępnych rozwiązań. Zatem na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Jak wybrać system antyplagiatowy?


Jak skutecznie nauczyć się angielskiego w domu?

Nauka języków obcych nie należy do najprostszych czynności ze względu na konieczną systematyczność w dążeniu do osiągnięcia określonego celu. Praktycznie każdy jest w stanie nauczyć się przynajmniej podstaw danego języka obcego, lecz wielu z nas rezygnuje z powodu lenistwa. Często nawet systematyczność nie pomoże w opanowaniu języka jeżeli nie mam chęci lub robimy to z przymusu np. lekcje języka angielskiego w szkole. Są też osoby, które pomimo braku styczności z językiem obcym lub posiadające podstawową wiedzę, chcą się go nauczyć i rozwijać swoje umiejętności bez ponoszenia większych kosztów na szkoły językowe czy też kursy. Dla takich osób istnieje wiele skutecznych sposobów na naukę języka angielskiego, które możemy wykorzystać w domu.

 

Jak skutecznie nauczyć się angielskiego w domu?


Nowa technologia w szkołach. Realna pomoc czy mit?

Nowinki techniczne usprawniają prawie każdy aspekt naszego życia. Choćby tak proste rozwiązania, jak aplikacje do planowania swojego kalendarza w telefonie, zegarki liczące nasze kroki i sprawdzające tętno czy restauracje, w których wystarczy zeskanować kod QR, aby zamówić coś do swojego stolika stały się stałymi elementami codziennego funkcjonowania większości z nas.

Nowa technologia w szkołach. Realna pomoc czy mit?


Odmiana przez przypadki

Odmiana przez przypadki nazywana jest deklinacją. W języku polskim występuje 7 przypadków. Łatwo skojarzyć to z ilością dni tygodnia. 
W wielu językach przypadki w ogóle nie występują. Np. angielski. W innych językach występują różne ilości przypadków. Przez przypadki odmieniamy rzeczowniki, przymiotniki, imiesłowy przymiotnikowe, niektóre liczebniki i zaimki. Nie odmienia się natomiast np. czasowników. Przypadki odpowiadają na konkretne pytania. Omówmy kolejno wszystkie 7 przypadków języka polskiego. 

Odmiana przez przypadki


Odmiana przez przypadki

A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają - tymi słynnymi słowami Mikołaj Rej już w wieku XVI nawoływał rodaków, aby z dumą tworzyli i posługiwali się w języku ojczystym. Mimo tego, że język polski jest bez wątpienia piękny, nie należy niestety do najłatwiejszych, przysparzając tym samym wielu problemów nie tylko cudzoziemcom. Również Polacy, którzy na co dzień władają swoim ojczystym językiem, wpadają w sidła wielu językowych pułapek. Niewątpliwie jedną z nich jest odmiana rzeczownika przez przypadki, nazywana inaczej deklinacją.

Odmiana przez przypadki


Nauka rosyjskiego na wesoło

Lekcje ZoomeraZapraszamy na ciekawy kanał na youtube, gdzie w nietypowy sposób można nauczyć się języka rosyjskiego. Kanał prowadzi mieszkaniec Rosji, który łamaną polszczyzną w humorystyczny sposób omawia podstawowe zagadnienia języka rosyjskiego. 

W filmach nie brakuje typowego rosyjskiego klimatu, w tym przerywników, ze śmiesznymi rosyjskimi wpadkami, w których również występują omawiane słowa. Na pewno coś nietypowego. :-) Zapraszamy na kanał Zoomera. 

 

 

Nauka rosyjskiego na wesoło


Cecha podzielności liczb naturalnych

 

Cecha podzielności przez 2

Liczba jest podzielna przez 2, jeżeli w rzędzie jedności ma cyfrę:0, 2, 4, 6, lub 8.
Przykłady:54, 106, 302, 10000

 

Cecha podzielności przez 3

Liczba jest podzielna przez 3 jeżeli suma jej cyfr tworzy liczbę podzielną przez 3.
Przykłady:

42
18
111111
4 + 2 = 6 (sześć dzieli się na 3)
1+8 = 9 (dziewięć dzieli się na 3)
1+1+1+1+1+1=6 (sześć dzieli się na 3)

 

Cecha podzielności przez 4

Liczba jest podzielna przez 4 jeżeli jej dwie ostatnie cyfry tworzą liczbę podzielną
przez 4.
Przykłady: 116, 340, 2036

 

Cecha podzielności przez 5

Liczba jest podzielna przez 5 jeżeli w rzędzie jedności ma cyfrę 0 lub 5.
Przykłady: 10, 125, 330, 445,

 

Cecha podzielności przez 9

Liczba jest podzielna przez 9 jeżeli suma jej cyfr tworzy liczbę podzielną przez 9.

 

Cecha podzielności przez 10

Liczba jest podzielna przez 10 jeżeli w rzędzie jedności ma cyfrę 0.
Przykłady: 120, 3 090, 47 800

 

Cecha podzielności przez 25

Liczba jest podzielna przez 25 jeżeli jej dwie ostatnie cyfry tworzą liczbę: 25, 50, 75
lub są zerami.

Cecha podzielności przez 100

Liczba jest podzielna przez 100 jeżeli jest zakończona dwoma zerami.
Przykłady: 1400, 79 900, 200 600

Cecha podzielności liczb naturalnych


Jakie znaczenie mają zabawy w rodzinie?

Zabawy dla dzieci nie tylko sprawiają pociechom radość, ale również pomagają w ich rozwoju. Posiadając odpowiednie książki dla dzieci można je organizować w niezwykle ciekawy sposób. Wartościowymi zabawami jest czytanie maluchowi książeczek z obrazkami czy rozwiązywanie z nim zagadek.

Jakie znaczenie mają zabawy w rodzinie?


Pomoce dydaktyczne do druku. Zadbaj o rozwój dzieci

Nauka i rozwój dzieci w dzisiejszych czasach nie musi być męcząca. Istnieje wiele pomocy dydaktycznych, gier i zabaw edukacyjnych, które w przyjemny sposób potrafią wpłynąć na rozwijanie umiejętności przedszkolaków i nie tylko.

Pomoce dydaktyczne do druku. Zadbaj o rozwój dzieci


Materiały do nauki w domu

Nauka w domu

Zdobywać wiedzę można nie tylko w szkole. Dziś w dobie Internetu bardzo dużo ciekawych rozwiązań znajduje się w sieci.
Zachęcamy do skorzystania z naszych materiałów do nauki w domu w czasie wolnym od zajęć. Na stronie www.Aztekium.pl znajdziecie kilka ciekawych propozycji.
Poniżej prezentujemy darmowe programy online, które pozwolą maksymalnie i efektywnie wykorzystać wolny czas na naukę.

 

Materiały do nauki w domu


Od którego roku życia oswajać dziecko z językiem obcym?


Małe dzieci bardzo szybko uczą się nowych rzeczy. Ich rodzice chętnie wykorzystują tę umiejętność i już od najmłodszych lat oswajają maluchy, na przykład z nauką języków obcych.

Od którego roku życia oswajać dziecko z językiem obcym?


Zoom - instrukcja dla nauczyciela i ucznia

W związku z zaistniałą sytuacją na świecie, bardzo wzrosło zainteresowanie programami do telekonferencji czyli m.in. zdalnego przeprowadzenia lekcji.
Jednym z takich programów jest Zoom. W poniższym artykule przedstawiamy państwu instrukcję posługiwania się tym programem. 

Zoom cały czas się zmienia, zostały wprowadzone liczne zabezpieczenia. Niniejsza instrukcja dotyczy wersji na dzień 20 kwietnia 2020. 

Artykuł omówi tylko podstawowe, najbardziej potrzebne funkcje. Nie będziemy się skupiać na zaawansowanych elementach. 

Zoom - instrukcja dla nauczyciela i ucznia


Tłumaczenia medyczne

Tłumaczenia medyczne jak można się od razu domyślić, należą do bardzo odpowiedzialnych i ciężkich zleceń. Medycyna to bardzo rozległy temat, obejmujący specjalistyczną terminologię oraz obszerną wiedzę medyczną.

Tłumaczenia medyczne


Zamiana złotych na grosze

Zamiana złotych na groszeWłaśnie uruchomiliśmy nowy program umożliwiający przeliczanie złotych na grosze i odwrotnie. Poza przeliczaniem tych wartości program wizualizuje kwotę w postaci zdjęć banknotów i monet. Mamy nadzieję, że sprawdzi się jako narzędzie do nauki dla najmłodszych oraz przy rozwiązywaniu niektórych zadań, których przedmiotem są pieniądze. 

Zamiana złotych na grosze


Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?

Wiele osób boryka się z problemem zalegających w mieszkaniu, niepotrzebnych książek. Często trafiają one po prostu na makulaturę, mimo że mogłyby posłużyć jeszcze innym czytelnikom. Co zrobić z książkami, czasopismami czy podręcznikami, z których już nie korzystasz?

Co zrobić z niepotrzebnymi książkami?


Dodawanie liczb całkowitych

Gdy mamy już opanowane dodawanie i odejmowanie, pozostaje jeszcze ostatni etap - liczby całkowite. Dodawanie tych liczb wymaga znajomości odejmowania, gdyż dodając liczbę ujemną do dodatniej, tak naprawdę często wykonujemy odejmowanie. W poniższym artykule postaramy się krótko opisać, jak radzić sobie z liczbami całkowitymi. 

Dodawanie liczb całkowitych


Kierunki medyczne - czy to są elitarne kierunki?

Rekrutacja na studia jest momentem dość stresującym w życiu każdego maturzysty, w szczególności wtedy, kiedy wiadomym jest, że egzamin nie poszedł po naszej myśli i nie będzie się posiadało wystarczającej ilości punktów. Abiturienci w oczekiwaniu na wyniki maturalne wertują strony poszczególnych uczelni i gdybają „jak fajnie byłoby się tutaj dostać”. Wiadomym jest, że każdemu zależy na dostaniu się na wymarzony kierunek i realizowaniu się w danej dziedzinie. 

W tej dziedzinie, do której ciągnie serce. Jeśli razem z tym może iść korzyść pieniężna, radość będzie podwójna. Uczelniane progi na każdej uczelni w Polsce są inne- dlatego tworzy się ogólnopolskie listy rekrutacyjne- najpopularniejsze są wciąż dla kierunków prestiżowych, tj. medycyna i weterynaria, jednak w innych dziedzinach progi są równie wysokie i może to dotyczyć kierunków np. inżynierskich. Często zdarza się, że aby studiować poszczególny, upragniony kierunek należy wyprowadzić się daleko od domu rodzinnego, np. osoba ze Szczecina studiuje na rzeszowskim Uniwersytecie Medycznym i odwrotnie.

Kierunki medyczne - czy to są elitarne kierunki?


Zmiana treści zgłoszenia o wpis do ewidencji szkół

Szkoła ubiega się o wpis do ewidencji placówek niepublicznych. Rozpoczęcie funkcjonowania szkoły zaplanowano na 01.09 2020. Jednak z powodu braku zainteresowania data została przełożona na 01.09.2021. Czy istnieje możliwość zmiany daty uruchomienia placówki niepublicznej w treści zgłoszenia?

Zmiana treści zgłoszenia o wpis do ewidencji szkół


Nauka dodawania online

Dodawanie to podstawa do dalszej nauki matematyki. 

Aztekium.pl wychodzi naprzeciw najmłodszym. Na swojej stronie prezentuje zestaw narzędzi do nauki dodawania. 

Aby rozpocząć naukę należy wejść na stronę. Najszybciej dostaniemy się tam używając adresu:

http://Aztekium.pl/Dodawanie

Nauka dodawania online


Jak wybrać producenta opakowań dla ecommerce?

Handel w internecie zyskuje coraz większą popularność. Z jednej strony daje możliwość wygenerowania większych zysków, z drugiej zaś wymaga specjalnego podejścia. Powodem jest fakt, iż właściciel sklepu internetowego zobowiązany jest dostarczyć towar do klienta. W tym celu będzie on potrzebował specjalistycznych opakowań. Jak wybrać dobrego producenta opakowań dla ecommerce?

 

Jak wybrać producenta opakowań dla ecommerce?


Dlaczego warto studiować biotechnologię?

Biotechnologia to interesujący i nowoczesny kierunek studiów, który otwiera przed nami wiele możliwości kariery. Nie każdy jednak wie, czym tak naprawdę zajmują się biotechnolodzy – dlatego też maturzyści dość rzadko decydują się na podjęcie studiów biotechnologicznych. A szkoda, bo biotechnologia nie tylko da nam ciekawy zawód, ale szybko może też zostać naszą prawdziwą pasją.

Dlaczego warto studiować biotechnologię?


Nauka państw na mapie

Powstaje nasz najnowszy program do nauki geografii. Za pomocą tego prostego narzędzia bez problemu nauczysz się nazw wszystkich krajów świata, kontynentów, województw Polski itd. 

Oprócz tego, że nauczysz się ich nazw, poznasz ich położenie na mapie i bez problemu je zapamiętasz.

Nauka państw na mapie


Encyklopedia - książką, którą należy mieć w domu

Dla wielu osób książki, to tylko kartki, które ktoś włożył między kolorowe okładki. No cóż, nie każdy musi być oczytany. Jednak osoby czytające, lubiące zdobywać nową wiedzę, to z całą pewnością osoby inteligentne. Książki umożliwiają nam pomagają również poznawać świat i siebie. Dzisiaj zajmę się książkami, które typowo służą do zdobywania wiedzy. Mowa tutaj o encyklopediach różnego rodzaju.

Encyklopedia - książką, którą należy mieć w domu


Tabliczka mnożenia

Twoje życie będzie o wiele łatwiejsze, gdy po prostu zapamiętasz tabliczkę mnożenia.

Nauka tabliczki mnożenia

Więc... poćwicz swoją pamięć! Przedstawiamy w tym celu kilka przydatnych i praktycznych sposobów, dzięki którym mnożenie liczb będzie jedynie przyjemnością.

Tabliczka mnożenia


Korepetycje z matematyki online

Korepetycje z matematyki online

Korepetycje z matematyki online


Edukacja przez zabawę – serwisy przyjazne dzieciom

Internet to potężne narzędzie, które może posłużyć twojemu dziecku jako źródło rozrywki. Ale nie tylko! Sprawdź, jak połączyć naukę z zabawą.

 

Edukacja przez zabawę – serwisy przyjazne dzieciom


5 Sposobów na tabliczkę mnożenia

Na stronie http://Aztekium.pl/Matematyka znajdziemy programy, które umożliwią opanowanie tabliczki mnożenia w kilku krokach. 

Oto one. 

Sposób nr.1 

Polega na zapamiętywaniu wyników mnożenia z tabeli. Młodsi mogą używać symboli obrazkowych w celu lepszego zrozumienia. Starsi natomiast mogą posłużyć się czystą tabelką. 

Sposób nr.2

Nauka tabliczki mnożenia z kart do wydruku. 

Więcej sposobów poznasz w poniższym filmie: 

5 Sposobów na tabliczkę mnożenia


Matematyka dla dzieci - MathRiders

książki matematyczne

Rzadko który przedmiot szkolny spędza sen z powiek tak wielu uczniom oraz ich rodzicom jak matematyka. To prawdziwy paradoks! W świecie, w którym coraz mniej miejsca na emocje i bezpośrednie relacje, a codzienność wymaga od nas głównie operacji na symbolach i cyfrach (ach, te PIN-y, hasła, daty, kody...) uciekamy od matematyki jak od zarazy.

Matematyka dla dzieci - MathRiders


Mądre patenty na przygotowanie się do matury

Chociaż maj już zapasem i wiele egzaminów...

Chociaż maj już zapasem i wiele egzaminów maturalnych odbędzie się lada chwila, to warto skorzystać z ostatnich chwil i dalej przygotowywać się do matury. Warto też pamiętać, że do egzaminu dojrzałości najlepiej przygotowywać się przez cały okres nauki w szkole średniej, jednak szybka powtórka również pozwoli ci odświeżyć zdobytą wiedzę.

Mądre patenty na przygotowanie się do matury


Czy warto studiować ochronę środowiska?

Ochrona środowiska to kierunek studiów, który od dawna cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mimo tego, że nieraz możemy się spotkać z opinią, że nie jest on trudny, to rzeczywistość przedstawia się zupełnie inaczej. Są to studia ambitne oraz interdyscyplinarne. Łączą one w sobie chemię, fizykę, prawo, biologię i nie tylko.

Czy warto studiować ochronę środowiska?


Wartościowe gry edukacyjne dla dzieci

Gry edukacyjne dla dzieci

Technologia jest w ostatnim czasie mocno krytykowana jako coś, co niesie więcej zagrożeń niż pożytków. Nasze dzieci nie powinny korzystać z komputera ani telefonu właściwie wcale, gry komputerowe tylko je ogłupiają, telewizor uzależnia itd. A prawdą jest, że wszystko jest dozwolone w umiarze. I tylko wtedy może być wartościową rozrywką.

Wartościowe gry edukacyjne dla dzieci


Cyfry rzymskie - dlaczego warto je umieć?

Liczby rzymskie

Na co dzień korzystamy przede wszystkim z cyfr arabskich. Jednak rzymski sposób zapisywania liczb również warto znać, ponieważ przydaje się w kilku sytuacjach. Cyfry rzymskie nie sprawiają problemu, jeżeli trzeba zapisać wartość do 30. Kłopoty natomiast pojawiają się przy większych liczbach. Natomiast można sobie i z tym poradzić.

Cyfry rzymskie - dlaczego warto je umieć?


Czy opłaca się rozpocząć kurs niemieckiego?

Ile kosztuje kurs niemieckiego? Jak nie wydać zbyt dużo za kurs niemieckiego? Czy inwestycja w kurs nam się opłaci? Jak dużo więcej dostaniemy za znajomość tego języka? Próbujemy odpowiedzieć na to pytanie! Na początek podajemy przedziały cenowe jakich należy się spodziewać zapisując się na naukę niemieckiego w stolicy. Liczby pochodzą z kilku ośrodków szkoleniowych niemieckiego na terenie miasta.

 

Czy opłaca się rozpocząć kurs niemieckiego?


Dlaczego warto podjąć naukę w policealnej szkole medycznej?

Szkoły policealne przez pewien czas kojarzone były przede wszystkim jako awaryjne wyjście dla osób, które chciały kontynuować naukę, jednak nie dostały się na studia. Obecnie traktowane są one bardziej jako równoprawna alternatywa dla wyższych uczelni. Dlaczego warto zdecydować się na nie jeśli myślimy o pracy w branży medycznej?

Dlaczego warto podjąć naukę w policealnej szkole medycznej?


Jak się nauczyć obcego języka?

Nauka języków nie jest rzeczą prostą. Są języki łatwiejsze i trudniejsze. Ale jest jedna cecha wspólna nauki wszystkich języków. To opanowanie słówek występujących w danym języku.
Aztekium.pl wychodzi naprzeciw temu zagadnieniu i stworzyło specjalny program ułatwiający naukę słów w różnych językach

Jak się nauczyć obcego języka?


Dziennik nauczyciela wspomagającego w przedszkolu

Przepisy nie wskazują na obowiązek prowadzenia przez tzw. nauczyciela wspomagającego osobnego dziennika pracy z dzieckiem w trakcie zajęć wychowania przedszkolnego. Nie precyzują również innej dokumentacji niż dziennik zajęć przedszkola lub dziennik innych zajęć realizowanych przez takiego nauczyciela.

Dziennik nauczyciela wspomagającego w przedszkolu


Problemy z nauką matematyki

Nauka matematyki wreszcie będzie łatwa! Na pewno zauważyłeś, żeniektórzy nie mają żadnego problemu z rozumieniem matematyki, kiedy inni sprawiają wrażenie że strasznie się z nią zmagają, a i tak nie osiągają żadnych rezultatów. Co jest tego przyczyną? I jak temu można zaradzić?

ZROZUMIENIE

Według mnie głównym problemem jest brak zrozumienia. Ludzie zapamiętują wiele wzorów, twierdzeń, regułek czy schematów zadań, ale tak naprawdę nie mają pojęcia skąd one się biorą i dlaczego stosuje się w konkretnej sytuacji.

Z  tego powodu, czasie robienia zadań w domu, wydaje się że są naprawdę nieźli,jednak potem okazuje się że nie zdali egzaminu. Przyczyną jest brak elastyczności - czyli właśnie wiedzy dlaczego użyć ten a nie inny wzór czy tę a nie inną metodę, która pozwala na dostosowanie się do różnej treści zadań.

W jaki sposób możemy to wykorzystać do poprawienia się w uczeniu się matematyki?
Gdy otwierasz książkę na dziale z którego się musisz przygotować, zapoznaj się najpierw z wyjaśnieniami skąd wziął się dany wzór czy reguła.

Nie wystarczy, żebyś znał na pamięć wzór, ale też wiedział skąd się wziął. Następnie przejdź do przykładowych zadań z podanymi rozwiązaniami i dokładnie jest przestudiuj - linijka po linijce. Musisz wiedzieć co z czego wynika.

ZADANIE

Dopiero potem przejdź do zadań i zacznij je samodzielnie rozwiązywać. Jeśli się zatniesz to wróć do przykładowych rozwiązań i zobacz, jak tam to zrobili.

Jednak, jeśli musiałeś wspomóc się w trakcie robienia zadania, to bądź pewien, że zrobisz później to samo zadanie samodzielnie.

Powód jest prosty - jeśli nie umiałeś sam zrobić tego zadania, to znaczy że brakuje Ci wiedzy w danej dziedzinie. Musisz zrobić je samodzielnie, żeby upewnić się że ją już opanowałeś.

JAK SZYBKO ZAPAMIĘTAĆ WZORY?

Mimo wszystko, musisz nauczyć się na pamięć wzorów, reguł itp. Na szczęście jest na to bardzo prosty i szybki sposób!

Jest nim stosowanie tzw. technik szybkiej nauki. Są to specjalnie opracowane i przetestowany metody, które pozwalają na błyskawiczne zapamiętywanie każdego rodzaju informacji.

Są bardzo proste na nauczenia i naprawdę warto to zrobić. Znajdziesz je na tej stronie edukacyjnej Aztekium.pl

 

Problemy z nauką matematyki


Kształcenie zawodowe po szkole średniej - możliwości

Inwestycja w wiedzę i podnoszenie własnych kompetencji zawsze jest inwestycją trafioną. W dzisiejszych czasach istnieją ogromne możliwości w zakresie kształcenia i to nie tylko młodzieży, ale również osób dorosłych. Możemy wybierać wśród różnych form zdobywania wiedzy – kursów, szkoleń, a także szkół policealnych i studiów. Na co warto się zdecydować?

Kształcenie zawodowe po szkole średniej - możliwości


Przejdź labirynt

Zapraszamy na mały test. Na rysunku przedstawiono labirynt. 

Która z 3 dróg jest właściwa i prowadzi do wyjścia?

Wkrótce kolejne zadania. :-)

Przejdź labirynt


Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu - 3 ważne zagadnienia

Praktyczna nauka zawodu jest w dzisiejszych czasach bardzo popularnym i często występującym zjawiskiem w wielu obszarach. Firmy niejednokrotnie bardzo chętnie zatrudniają praktykantów, ponieważ może być to bardzo atrakcyjne rozwiązanie. Kurs pedagogiczny dla instruktorów takiego modelu nauki można odbyć, przykładowo, przez Internet. Nieraz jest to naprawdę korzystna opcja.

  1. Czym jest kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu?
  2. Dlaczego warto odbywać kursy przez Internet?
  3. Praktyczna nauka zawodu - gdzie znajduje zastosowanie?

Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu - 3 ważne zagadnienia


Psycholog śledczy - jak nim zostać?

Psychologia śledcza jest odrębną gałęzią psychologii, wywodzącą się z doświadczeń psychologii sądowej. Jest to dynamicznie rozwijająca się dziedzina, w której wyniki badań i doświadczenia praktyczne są wykorzystywane w postępowaniach przygotowawczych do procesu karnego i/lub w postępowaniu cywilnym. Aktualna wiedza i umiejętności w tym zakresie są szczególnie ważne dla profesjonalistów zatrudnionych w organach bezpieczeństwa i porządku publicznym, sądownictwie i służbach specjalnych.

Psycholog śledczy - jak nim zostać?


Studia dzienne czy zaoczne? Jak wybrać najlepszą opcję?

Nastała zima, niektórzy myślą o świętach, inny planują już ferie zimowe. Są również osoby, które niezależnie co robią i tak z tyłu głowy mają jedną myśl: MATURA! Nastał okres najintensywniejszych przygotowań do matury, to czas na powtórki materiału, robienie wielu zadań i dopracowywanie ewentualnych luk w wiedzy. Ale czy pomiędzy tak ciężką pracą myślicie o tym co będzie po egzaminie? Matura otwiera przed nami wiele drzwi, jednak które są tymi właściwymi? Jest wiele uniwersytetów, które oferują różne kierunki, a także opcje kształcenia. I tutaj pojawiają się zazwyczaj dwie opcje, musimy wybrać czy chcemy studiować w trybie dziennym czy zaocznym.

Studia dzienne czy zaoczne? Jak wybrać najlepszą opcję?


Przyszłościowe korepetycje online

Wkroczyliśmy w erę internetu. Wszystko staje się prostsze i bardziej dostosowuje się pod wygodę ludzi. W sieci można nauczyć się wszystkiego.

Przyszłościowe korepetycje online


Ogrom wiedzy na wyciągnięcie ręki

Niebawem rozpocznie się kolejny rok szkolny. Dzieci wyruszą z uśmiechem na twarzy do swoich szkół, gdzie od nowa będą zdobywać wiedzę. Wypoczęci po wakacjach z pewnością będą cieszyć się z czasu spędzonego wśród znajomych, kolegów z klasy i koleżanek. Jednak nie dla każdego przyswajanie wiedzy jest proste i nieskomplikowane. Czasem sporo czasu muszą spędzać w domu nad książkami, aby pojąć rzeczy, których są uczeni w szkole. Na szczęście, w dobie Internetu, możemy liczyć na fantastyczne pomoce, z których mogą korzystać zarówno studenci, uczniowie szkół średnich, ale też uczniowie szkół podstawowych.

Ogrom wiedzy na wyciągnięcie ręki


Gry dla dzieci – nauka przez (świetną) zabawę

Gry dla dzieci to produkty, które się nie starzeją. Zmienia się tylko ich wygląd, a oferta jest coraz szersza. Od zawsze są znakomitą formą zabawy dla dzieci, zwłaszcza gdy może w niej uczestniczyć także rodzic. Wpływ gier różnego rodzaju na rozwój dzieci jest niezaprzeczalny i wieloaspektowy.

Gry dla dzieci – nauka przez (świetną) zabawę


Laptopy do szkoły i na studia

Laptop to nie tylko prosta droga do zabawy i rozrywki.

Laptopy do szkoły i na studia


Nauka języka obcego w wakacje – dlaczego warto?

Wakacje to czas kojarzący się z dobrą pogodą, wolnością oraz relaksem na łonie natury. Jednak w trakcie letnich miesięcy można nie tylko odpoczywać, zwiedzać, poznawać nieznane dotąd miejsca, ale również uczyć się nowych rzeczy – na przykład języków obcych. Wystarczy odrobina motywacji i dobre nastawienie, a połączy się przyjemne z pożytecznym. Dlaczego warto właśnie w taki sposób zagospodarować dostępną w czasie wakacji większą ilość wolnego czasu? Sprawdź najważniejsze argumenty, które bez dwóch zdań Cię do tego przekonają!

Nauka języka obcego w wakacje – dlaczego warto?


Jakie funkcje pełni mata ortopedyczna dla dzieci?

Robienie masażu sobie lub małemu dziecku to niełatwe zadanie, wymagające zarówno wytrwałości, jak i umiejętności. Rozwiązaniem problemu jest zastosowanie ortopedycznych mat, opcji naprawdę wielofunkcyjnej, a dodatkowo niedrogiej i wygodnej w użytkowaniu. Dziś dowiesz się więcej o podstawowych sposobach stosowania takich produktów.

Jakie funkcje pełni mata ortopedyczna dla dzieci?


Jak być wsparciem dla dziecka w pierwszych tygodniach szkoły?

Początek edukacji szkolnej to okres, w którym rodzice powinni obdarzyć swoje dziecko szczególnym wsparciem. Przestawienie się z dotychczasowego trybu życia na tryb nauki może być trudne, dlatego w pierwszych tygodniach warto z jednej strony być wyrozumiałym, a z drugiej kontrolować samopoczucie swojej pociechy. Jak pomóc dziecku w procesie adaptacji? Wystarczy zadbać o kilka istotnych kwestii – począwszy od wyprawki, a skończywszy na ubezpieczeniu zdrowotnym

Jak być wsparciem dla dziecka w pierwszych tygodniach szkoły?


Lekcja religii nie musi być nudna, czyli nauka przez zabawę


Współczesna lekcja religii musi być niezwykle interesująca oraz zajmująca, by dzieci mogły coś z niej wynieść. Informacja przekazana w przystępny sposób, będzie jasną odpowiedzią na najróżniejsze pytania.

Lekcja religii nie musi być nudna, czyli nauka przez zabawę


Akcja profilaktyczna policji w szkołach

"Staliśmy tam przez dziesięć sekund, po tym egzekucję zakończono"
Czegoś takiego w szkole jeszcze nie było. Uczniowie skierowani twarzą do ściany, przez chwilę mogli się poczuć jak na prawdziwym planie filmowym. 

Akcja profilaktyczna policji w szkołach


Gry planszowe dla najmłodszych

Gry planszowe cieszą się obecnie dużą popularnością. Coraz chętniej grywają w nie dorośli, ale w sklepach pojawia się również wiele propozycji dla dzieci. Jakie zalety mają gry planszowe dla najmłodszych i które z nich są najbardziej warte uwagi?

Gry planszowe dla najmłodszych


Metody szkolne nauki – czy działają?

Każdego roku szkolne mury opuszczają tysiące dzieci, wyposażone w wiedzę, która ma im pomóc na kolejnych etapach życia. To fakt niezaprzeczalny – przedmiotem dyskusji pozostaje, czy sposób nauczania, jaki oferuje szkoła, jest w stanie sprostać potrzebom wszystkich dzieci. Z jednej strony, nauka masowa musi być ujęta w pewne powszechne ramy. Z drugiej natomiast, nie można ignorować zmian pokoleniowych i społecznych, które wychodzą poza nie.

 

Metody szkolne nauki – czy działają?


Polecane gry edukacyjne dla 4-latka

Odpowiednie gry dla malucha w wieku 4 lat nie tylko bawią, ale również uczą. Powinny rozwijać kreatywność, umiejętność logicznego myślenia i wyciągania wniosków. Jakie gry wybrać dla 4-latka? Sprawdź nasze propozycje.

  1. Gry ćwiczące mózg
  2. Gry ćwiczące koordynację ruchową
  3. Gry dla dziewczynek i chłopców

Polecane gry edukacyjne dla 4-latka


Darmowe Strony Edukacyjne

 


Dziś nauka nie musi być kosztowna. Doba Internetu daje coraz większe możliwości edukacyjne. Nieograniczony dostępo do wiedzy encyklopedycznej oraz do programów edukacyjnych staje się coraz bardziej powszechny.

Korzystanie z mediów społecznościowych, blogów i stron internetowych, może sprawić, że nauka będzie ciekawsza i bardziej zachęcająca. Zarówno w domu jak i w szkole. 

Darmowe Strony Edukacyjne


Mnożenie ułamków online

Mnożenie ułamków

Mnożenie i skracanie ułamków, to podstawowa czynność przy obliczeniach matematycznych. 
Wielu osobom sprawia to niemałe trudności. 

Dlatego stworzyliśmy prosty program, który pozwoli wam zrozumieć i opanować tę sztukę. 

Mnożenie ułamków online


Matematyki uczymy się przez całe życie

Kto z nas pamięta jeszcze wzór na pole trapezu czy policzy w pamięci ile wynosi pierwiastek ze 122? Mimo, że szkoły dostarczają takiej wiedzy, to pamiętamy tylko te informacje, z którymi mamy styczność na co dzień.

Jak więc uczyć się matematyki, by zapamiętać to co ważne na całe życie? Okazuje się, że od wkuwania regułek na pamięć bardziej skuteczne jest uczenie się na praktycznych przykładach.

Człowiek może bez większych problemów żyć w społeczeństwie, nie znając dat historycznych, nie wiedząc ile atomów wodoru znajduje się w powietrzu, a nawet nie posługując się językiem kraju, w którym przebywa. Jednak nie da się funkcjonować bez znajomości choćby podstaw matematyki. Bez nich nie zrobimy zakupów, nie obliczymy domowego budżetu i nie ugotujemy obiadu, bo nie będziemy wiedzieć, co oznacza 1/3 szklanki mąki. Skoro Królowa Nauk jest tak ważna i niezbędna w codziennych sprawach, to powinniśmy się jej uczyć jak najdłużej, a na pewno tak, by zapamiętać na całe życie.

Matematyka palący problem szkolnictwa

Już kilka lat temu Ministerstwo Edukacji wydało rozporządzenie, które zobligowało wszystkich maturzystów do obowiązkowego zdawania matury z matematyki. Był to celowy zabieg, który miał na celu m.in. zmobilizowanie uczniów do jak najdłuższej nauki tego przedmiotu. Obowiązek zdawania matematyki na egzaminie dojrzałości został wprowadzony dopiero dwa lata temu, trudno jest więc na tym etapie rozmawiać o skutkach tego działania.

Niestety słabe wyniki polskich uczniów w nauce matematyki są zauważalne, a potwierdzają je międzynarodowe testy PISA, organizowane przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Badają one jak młodzież potrafi zastosować matematyczną wiedzę w rozwiązywaniu realnych problemów. Najnowsze dane, opublikowane w 2011 roku, pochodzące z 2009, pokazują, że od 2003 roku niewiele zmniejszył się odsetek uczniów osiągających najsłabsze wyniki w matematyce (z 22% do 20,5%). Pod względem poziomu wiedzy matematycznej Polska nadal znajduje się w grupie jedynie przeciętnych krajów OECD, a poprawienie tego stanu rzeczy jest nadal wyzwaniem dla polskiego szkolnictwa.

Ta niepokojąca sytuacja może się jednak zmienić. Wszystko w rękach nauczycieli matematyki, od których będzie zależało jak zrealizują nową podstawę programową. Ważne, żeby lekcje z tego przedmiotu zaczęły rozwijać kreatywne myślenie uczniów i to już na etapie szkoły podstawowej.

Jak oswoić królową nauk?

Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki i ekspert Wydawnictwa Klett, drugiego, co do wielkości wydawcy edukacyjnego w Europie, uważa, że miłość do matematyki trzeba zaszczepić od najmłodszych lat, by jej efektywna nauka była możliwa. - Uczniowie już w wieku wczesnoszkolnym powinni zauważyć ogrom korzyści, jakie płyną ze znajomości matematyki i jak wiadomości, które przyswojone przydadzą im się na resztę życia. Na początkowym poziomie edukacji nauka matematyki powinna być przyjemna i przybierać formę zabawy. Jeśli podejdzie się do przedmiotu zbyt poważnie, uczeń się zniechęci, a blokada do dalszego zdobywania wiedzy może okazać się nie do przeskoczenia. Do nauki trzeba się przede wszystkim przekonać. W myśl zasady lubisz bardziej to, co lepiej znasz powinniśmy pokazywać dzieciom, że matematyka istnieje w każdym obszarze życia. Jeśli będą z nią bardziej zaznajomieni, łatwiej będzie się im uczyć.

Koniec z wkuwaniem regułek?

Zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej zajęcia z matematyki powinny odchodzić od schematów i wkuwania algorytmów na pamięć. Zamiast tego lekcje mają rozbudzać w dzieciach ciekowość i kreatywność. Zatem jeśli uczeń myśli logicznie i do rozwiązania zadania doszedł własnym sposobem, nauczyciel powinien go za to pochwalić, a nie krytykować. Nowością są również zajęcia prowadzone metodą projektu. Według nauczycieli matematyków jest to jednocześnie dobra metoda dydaktyczna, a także niezastąpiony sposób na budowanie sympatii do matematyki. Jest to  najbardziej lubiana przez uczniów forma zajęć, która ich skutecznie aktywizuje. Podczas takiej  lekcji  może wykazać się każdy uczeń, ponieważ ma szansę popisać się twórczością i pomysłowością. Czasami ten najsłabszy jest wtedy najlepszy i zakochuje się w matematyce, której do tej pory nie lubił opowiada Ewa Szelecka, nauczycielka matematyki i ekspert Wydawnictwa Klett.

Pamiętać wzory po 30 latach?

Dużo łatwiej jest nam uczyć się przedmiotu w szkole, pod nadzorem nauczyciela, który zawsze pomoże i wytłumaczy zaistniały problem. Ale opuszczając na zawsze szkolne mury i nie stykając już się z nauką nierzadko zapominamy nawet o podstawowych zagadnieniach. Często zdarza się, że szkolni prymusi po 10 latach od ukończenia edukacji nie potrafią obliczyć procentów czy podzielić 1/3 na dwa. A są to podstawy, które towarzyszyć nam będą przez całe życie. Jak więc sprawić, żeby chociaż one zapisały się nam w pamięci? - Wszystko zależy od metod nauczania. Jeśli
w odpowiedni i ciekawy sposób przekażemy wiedzę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet osoby o czysto humanistycznych predyspozycjach zrozumieją i zapamiętają nawet zawiłe zagadnienia. Nowa podstawa programowa, a co za tym idzie również i podręczniki są już tak skonstruowane, aby pokazać, że matematyka to nie tylko suche wzory i zadania, ale również obliczanie obniżek w sklepach, liczenie procentów kredytu, czy rozliczanie faktur. Nauka na takich przykładach z pewnością ułatwi uczniom obliczenia również w dorosłym życiu
podsumowuje Ewa Szelecka, Wydawnictwo Klett.

Nauka matematyki wreszcie będzie łatwa! Na pewno zauważyłeś, żeniektórzy nie mają żadnego problemu z rozumieniem matematyki, kiedy inni sprawiają wrażenie że strasznie się z nią zmagają, a i tak nie osiągają żadnych rezultatów.

Co jest tego przyczyną? I jak temu można zaradzić?

Zamierzam opisać to w tym krótkim artykule.

ZROZUMIENIE

Według mnie głównym problemem jest brak zrozumienia. Ludzie zapamiętują wiele wzorów, twierdzeń, regułek czy schematów zadań, ale tak naprawdę nie mają pojęcia skąd one się biorą i dlaczego stosuje się w konkretnej sytuacji.

Z  tego powodu, czasie robienia zadań w domu, wydaje się że są naprawdę nieźli,jednak potem okazuje się że nie zdali egzaminu. Przyczyną jest brak elastyczności - czyli właśnie wiedzy dlaczego użyć ten a nie inny wzór czy tę a nie inną metodę, która pozwala na dostosowanie się do różnej treści zadań.

W jaki sposób możemy to wykorzystać do poprawienia się w uczeniu się matematyki?

Gdy otwierasz książkę na dziale z którego się musisz przygotować, zapoznaj się najpierw z wyjaśnieniami skąd wziął się dany wzór czy reguła. 

Nie wystarczy, żebyś znał na pamięć wzór, ale też wiedział skąd się wziął.

Następnie przejdź do przykładowych zadań z podanymi rozwiązaniami i dokładnie jest przestudiuj - linijka po linijce. Musisz wiedzieć co z czego wynika.

ZADANIE

Dopiero potem przejdź do zadań i zacznij je samodzielnie rozwiązywać. Jeśli się zatniesz to wróć do przykładowych rozwiązań i zobacz, jak tam to zrobili. 

Jednak, jeśli musiałeś wspomóc się w trakcie robienia zadania, to bądź pewien, że zrobisz później to samo zadanie samodzielnie.

Powód jest prosty - jeśli nie umiałeś sam zrobić tego zadania, to znaczy że brakuje Ci wiedzy w danej dziedzinie. Musisz zrobić je samodzielnie, żeby upewnić się że ją już opanowałeś.

JAK SZYBKO ZAPAMIĘTAĆ TE WZORY, TWIERDZENIA, REGUŁY ITP? 

Mimo wszystko, musisz nauczyć się na pamięć wzorów, reguł itp. Na szczęście jest na to bardzo prosty i szybki sposób!

Jest nim stosowanie tzw. technik szybkiej nauki. Są to specjalnie opracowane i przetestowany metody, które pozwalają na błyskawiczne zapamiętywanie każdego rodzaju informacji.

Są bardzo proste na nauczenia i naprawdę warto to zrobić.

Matematyki uczymy się przez całe życie


Szkolenia dla nauczycieli przedszkola

Bardzo ważnym okresem w wychowywaniu młodego pokolenia jest okres przedszkolny i wczesnoszkolny. To właśnie na tym etapie rozwijają się podstawowe zachowania społecz-ne. W tym czasie najlepiej widać różnice pomiędzy poszczególnymi dziećmi. Z jednej strony należy rozwijać ich wyobraźnię i talenty. Z drugiej natomiast słabszym wychowankom po-trzebna jest pomoc w odpowiednim rozwoju. Dlatego szkolenia dla nauczycieli przed-szkola starają się wspierać pedagogów w ich pracy i pokazują, w jaki sposób najlepiej dbać o rozwój młodego pokolenia.

Szkolenia dla nauczycieli przedszkola


Jak zrozumieć pole i obwód prostokąta?

Prezentujemy prosty sposób na zrozumienie pojęcia pola lub obwodu figury geometrycznej. 

Aby dziecko bez problemu zrozumiało czym jest pole i obwód kwadratu lub prostokąta, zbudowaliśmy stronę ułatwiającą zrozumienie tych pojęć. 

Dzięki temu dziecko bez problemu zrozumie zależność boków figury od jej pola lub obwodu. 

Jak zrozumieć pole i obwód prostokąta?


Kilka trików na obniżenie kosztów tłumaczeń

Wprowadzasz swoją firmę lub produkt na zagraniczny rynek? Szukasz rozwiązań, które pomogłyby ci obniżyć koszty tłumaczeń? Zastanawiasz się jak utrzymać wysoką jakość treści przy zachowaniu ściśle określonych założeń budżetowych. Męczy cię czy znajdziesz odpowiedniego specjalistę lub biuro tłumaczeń, które podoła zadaniu i wpasuje się w twoje możliwości finansowe. A co jeśli są dość proste i łatwe we wdrożeniu sposoby, które możesz wykorzystać z korzyścią dla twojej firmy?

Kilka trików na obniżenie kosztów tłumaczeń


Pomoce dla nauczycieli w formie gotowych szablonów do wydruku na sprawdzian

Przygotowanie sprawdzianów z matematyki spędza sen z powiek wielu nauczycielom. Wyszukanie licznych materiałów w celu wybrania zadań o różnym stopniu trudności nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza gdy jest pozostawiane na ostatnią chwilę. Jak ułatwić sobie pracę i skutecznie wykonać ten mało przyjemny obowiązek?

Pomoce dla nauczycieli w formie gotowych szablonów do wydruku na sprawdzian


Zajęcia z malarstwa dla dzieci - dlaczego warto wysłać na nie swoje dziecko?

Dzieci są niezwykle ciekawskie i kreatywne - chęć tworzenia jest dla nich naturalna. Kurs rysunku rozpoczęty w młodym wieku może więc przynieść naprawdę wyjątkowe efekty o ile zajęcia odbywają się regularnie. Na szczęście obecnie coraz więcej miejsc oferuje szeroki wachlarz zajęć dla dzieci, dzięki czemu twoje dziecko może nauczyć się wielu ciekawych umiejętności, które je rozwiną. Dlaczego warto wysłać malucha na kursy rysunku? Dlaczego warto rozwijać w małym człowieku umiejętności plastyczne? Na co zwrócić uwagę przy wyborze kursu i gdzie można go znaleźć?

Zajęcia z malarstwa dla dzieci - dlaczego warto wysłać na nie swoje dziecko?


Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia  (World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna do której trzeba się dobrze przygotować. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września. 

Jednak bez odpowiedniego przygotowania, nie będzie dobrych efektów!.
Dlatego zapraszamy do ćwiczenia tabliczki mnożenia z Aztekium Botem:

Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia


Wykrywanie języka online

Jak w prosty sposób sprawdzić z jakim językiem mamy do czynienia?

Ile języków jest na świecie? – jak myślicie?. Aktualnie zakłada się, że ludzie posługują się liczbą 7099 języków. To całkiem sporo.

Liczba ta stale się zmienia, ponieważ każdego dnia uczymy się więcej o językach świata. A poza tym same języki się zmieniają. Są żywe i dynamiczne, używane przez społeczności, których życie kształtuje nasz gwałtownie zmieniający się świat.

 

Wiele języków się rozwija, inne są zagrożone. Tymczasem tylko 23 języki stanowią ponad połowę światowej populacji.


Przy tak dużej liczbie języków nie jest zaskoczeniem, że czasami trudno jest określić, z jakim językiem mamy do czynienia. Zwłaszcza w przypadku języków, które są do siebie podobne.

W końcu, jak odróżnisz język czeski i słowacki, serbski i chorwacki?


Właśnie dlatego stworzyliśmy nasz mały, internetowy wykrywacz języka. Dzięki temu będziesz w stanie łatwo rozpoznać docelowe słowo i język, z którego pochodzi. Znajdziesz go tutaj: http://aztekium.pl/languages


Przede wszystkim musisz wpisać słowo w polu tekstowym. Wpisując większą liczbę tekstu, dostajesz dokładniejszą detekcję języka. Ponieważ pojedyncze słowa często występują w wielu językach. Następnie system wyświetli rzeczywistą listę języków, w których pojawiło się słowo i wyświetlając procentowo prawdopodobieństwo, w jakim jest to języku. Dzięki temu będziesz mógł łatwo rozpoznać, w jakim języku jest tekst, który obecnie analizujesz.

Wykrywanie języka online


Konwerter jednostek

Konwertowanie jednostek - jak to zrobić w prosty sposób?

Możliwe, że matematyka spędza sen z powiek niejednemu z nas. Liczenie, mnożenie, dzielenie. Z reguły proste zagadnienia, z którymi pierwszy raz styczność mieliśmy w szkole podstawowej, teraz, przy większej ilości danych czy podczas konieczności wyniesienia obliczeń na inny poziom, mogą stać się kłopotliwe. Jednym z przykładów zadań, przy których zdarza nam się zawahać jest przeliczanie jednostek. Na szczęście możemy wspierać się dostępnymi w Internecie narzędziami, dzięki którymi matematyka staje się nie tylko łatwa, ale i przyjemna.

Konwerter jednostek


Dlaczego zamiast książek wolimy streszczenia?

Sondaże mówią jasno: Polacy czytają coraz mniej książek. Zagłębiając się w temat można stwierdzić więcej: Polacy w ogóle coraz mniej czytają. Czy czytanie książek staje się niemodne? Co więc czeka nas za kilka lat?

Dlaczego zamiast książek wolimy streszczenia?


Lista stron edukacyjnych

Przedstawiamy listę najpopularniejszych polskich stron związanych z edukacją, pomocnych zarówno dla uczniów jak i nauczycieli.

Lista stron edukacyjnych


Kompletny przewodnik po kursach przygotowujących do matury z fizyki

Dyplom ukończenia szkoły średniej z fizyki jest zaświadczeniem wydawanym przez rząd kraju i wskazuje, że posiadacz pomyślnie ukończył szkołę średnią w tym z pozytywnym wynikiem z fizyki. Dyplomy ukończenia szkoły średniej są często przyznawane uczniom, którzy ukończyli takie przedmioty jak: algebra, geometria i trygonometria. Ponadto, aby otrzymać dyplomy ukończenia szkoły średniej z innych przedmiotów ścisłych wielu uczniów decyduje się na kursy przygotowawcze do matury z takich przedmiotów jak: fizyka, chemia, biologia czy matematyka rozszerzona.

Kompletny przewodnik po kursach przygotowujących do matury z fizyki


Stwórz własny test bez logowania

W poniższym artykule postaramy się wytłumaczyć Państwu, jak w najprostszy sposób stworzyć własny test bez logowania i podawania jakichkolwiek danych kontaktowych. Poniższa instrukcja nie tylko przedstawi sposób, jak tworzyć testy, ale również, jak nimi zarządzać.

Stwórz własny test bez logowania


Testy z matematyki online

Jest to strona z testami matematycznymi, gdzie szybko i w prosty sposób można nauczyć się matematyki.

Jak rozpocząć?

W menu z lewej strony są umieszczone kategorie testów. Wystarczy wybrać odpowiednią kategorię, a następnie test i już można uzupełniać działania. 
Testy można wykonywać na dwa sposoby. Albo od razu uzupełniamy wszystkie pola i klikamy sprawdź. Taki sposób może być używany w szkołach. Uczniowie wypełniają odpowiedni test a następnie klikają przycisk sprawdź w obecności nauczyciela. Ostatecznie naciśnięcie przycisku sprawdź pokaże właściwą punktację, liczbę pomyłek i wynik testu. 
Drugi sposób, to klikanie sprawdź po uzupełnieniu pojedynczego pola. Ten sposób używamy raczej do nauki. 

Nie ma znaczenia który sposób wybierzemy, ale jeżeli zależy nam na czasie, to lepiej używać sposobu pierwszego. 

Wydruk szablonu

Jeżeli potrzebujemy test w formie papierowej, możemy to uzyskać przyciskiem "drukuj szablon". Aby to uzyskać wystarczy kliknąć w menu, na odpowiednim teście. (można kliknąć kilka razy, w celu wylosowania odpowiednich zadań). Następnie przyciskamy przycisk "Drukuj szablon". Powinien się wydrukować pusty szablon z polami do uzupełnienia. 
Wzór takiego sprawdzianu możemy również uzyskać klikając symbol drukarki obok właściwego testu.

Kto może zapisać się w rankingu?

Dla każdego testu istnieje niezależny ranking. Aby zapisać się w rankingu nie wystarczy poprawnie wypełnić testu. Nie można również popełnić ani jednej pomyłki. Osoby, które popełniły pomyłkę, nie mogą zapisać się w rankingu. 

Link do testu

Aby uzyskać link do właściwego testu należy kliknąć na teście a następnie skopiować adres z pola "Link" pod spodem Menu głównego. 

 

Testy z matematyki online


Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu – czy warto zapisać się na zajęcia online?

Każda osoba, która chce zostać nauczycielem praktycznej nauki zawodu, musi posiadać określone kwalifikacje. Aby je uzyskać, warto zapisać się na internetowy kurs pedagogiczny. Sprawdź, jakie są zalety zajęć w formie online!

Kurs pedagogiczny dla instruktorów praktycznej nauki zawodu – czy warto zapisać się na zajęcia online?


Rodzaje szkoleń rozwijających kompetencje osobiste

Rozwój osobisty – to najlepsze, w co możemy zainwestować. Poszerzając swoją wiedzę i umiejętności, nie tylko poprawiamy swoją pozycję na rynku pracy, ale też stajemy się coraz dojrzalszym i bardziej świadomym człowiekiem. Dobrym pomysłem na inwestycję w siebie są nowoczesne szkolenia z rozwoju kompetencji osobistych. Na czym polegają takie szkolenia? Sprawdź!

Rodzaje szkoleń rozwijających kompetencje osobiste


Jak przygotować się do matury?

Egzamin dojrzałości jest dla młodych osób jednym z najważniejszych dni w życiu. To od niego zależy, czy młode osoby kończące liceum dostaną się na wymarzony kierunek na upatrzonej uczelni, co z kolei ułatwi znalezienie dobrej pracy i rozwój zawodowy. Materiał, który należy przerobić, aby dobrze przygotować się do matury jest dość duży, a przyswojenie całej tej wiedzy wiąże się z dużym wysiłkiem, nakładem czasowym, a często również nakładem finansowym. Całość zwykle przystrojona jest również dużą ilością stresu, którego można uniknąć, lub przynajmniej zredukować, wybierając materiału edukacyjne najwyższe jakości.

Jak przygotować się do matury?


Szkoła językowa czy samodzielnie - jak uczyć się języka obecego?

Osoby decydujące się na naukę języka obcego mają w obecnych czasach wiele możliwości na rozwijanie swoich kompetencji językowych. Pierwszym dylematem jest wybór rodzaju nauki. W zależności od możliwości i preferencji można uczyć się samodzielnie w domu lub zdecydować się na kurs w szkole językowej.

Szkoła językowa czy samodzielnie - jak uczyć się języka obecego?


Obliczanie procentów

Procenty jak je zrozumieć

Może się wydawać, że przeliczanie procent to coś trudnego. Ludzie często pytają:

Obliczanie procentów